Słuchacze i absolwenci o nasHigienistka Stomatologiczna – okiem absolwenta PWSM

Od kilku lat zawód Higienistka stomatologiczna, na rynku pracy cieszy się olbrzymim powodzeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą na czym ten zawód dokładnie polega i czy warto się nim zainteresować. Podobnie było i ze mną, też jako młody człowiek miałem dylematy, co zrobić?, czym się zająć? O tym postaram się Państwu powiedzieć.

Historia – Jak to było ze mną?

Początkowo, zachęcony różnymi ciekawymi programami kulinarnymi, nabrałem chęci aby zostać dobrym kucharzem. Jednak gdy poznałem trochę lepiej ten zawód, uznałem, że nie daje mi takiej satysfakcji jakiej miałem nadzieję doznać wykonując tę pracę.
Zacząłem szukać innych ciekawych pomysłów na siebie. Mój przyjaciel, który jest strażakiem pewnego dnia zaprosił mnie na spotkanie MDP (Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej) i tak zostałem strażakiem ochotnikiem. Całe 2 lata spędzone wśród ludzi odważnych, niosących pomoc, często ratujących zdrowie i życie innym, dały mi wiele do myślenia. Postanowiłem, że swoją przyszłość chcę związać z medycyną i realizowaniu się w tym, aby pomagać innym. Pierwszym pomysłem, było zdobycie uprawnień ratownika medycznego, lecz pewien splot wydarzeń zadecydował, że nie będę mógł pracować w tym zawodzie. Zaczęły się poszukiwania nowego pomysłu i jak to w życiu bywa, pomógł troszkę przypadek, zainteresowałem się stomatologią, a konkretnie zawodem higienistki stomatologicznej.Tak zaczyna się moja przygoda z tym zawodem, który teraz stał się pasją życiową!!!

Szkoła – Dlaczego ta?

Zacząłem szukać szkoły, która odpowiednio przygotuje mnie do zawodu. Przeszukiwałem internet, czytałem opinie, fora, rozmawiałem z innymi. Wytypowałem kilka szkół, trzy w centrum miasta, dwie na Pradze, które uważałem za warte zainteresowania. Odwiedzając je kolejno, weryfikowałem, sprawdzałem i byłem coraz bardziej zawiedziony. Na miejscu w większości szkół okazywało się, że nie mają swoich, gabinetów, unitów, a często nawet narzędzi, chociaż wszystkie w rozmowach zapewniały, że są doskonale wyposażone, ale nikt nie chciał pokazać w jakich warunkach odbywa się nauka lub zapraszano mnie na dzień otwarty. W większości szkół, zapewniano, że zajęcia praktyczne odbywają się w gabinetach zewnętrznych, a nie w szkole co już mi dawało wiele do myślenia, że nauka będzie bardziej teoretyczna, a nie praktyczna. Jedną z ostatnich szkół jaką miałem na swojej liście była Policealna Warszawska Szkoła Medyczna. Zaraz po wejściu do budynku, dało się odczuć, że panuje tu pełen profesjonalizm. Pani w sekretariacie udzieliła mi wszelkich informacji na temat szkoły, bez problemu pokazała mi umowę o naukę, wyjaśniła moje wątpliwości i co najważniejsze przedstawiła pełne koszty edukacji, bez żadnego ściemniania, że jest tanio, a małym druczkiem zapisane koszty ukryte, jak to w niektórych placówkach robiono. Jak mi pokazano szkołę, trzy w pełni wyposażone pracownie stomatologiczne z nowymi unitami, kamerami wewnątrzustnymi , fantomami do pracy jak z żywym człowiekiem, pracownię sterylizacji ze stołami do pakietowania i autoklawem, klimatyzowane sale wykładowe to wiedziałem, ze jestem we właściwej szkole. Ostatecznym argumentem była dobra lokalizacja szkoły i łatwy dojazd do niej.

Płaciłem czesne, a co dostałem w zamian?

Podejście, że ja płace i będzie łatwo, i że musicie mnie nauczyć, jest jak najbardziej mylne.
Wraz z upływającym czasem okazało się, że oprócz doskonale wyposażonych pracowni i sal, za swoje czesne, otrzymałem fantastycznie przygotowanych merytorycznie i praktycznie wykładowców, którzy doskonale przekazali wiedzę, którą posiadali, wysyłali materiały i mieli na mnie czas. Dodatkowo, szkoła organizowała nam ciekawe szkolenia, poprowadzone czy to przez Firmę Oral-B, gdzie każdy uczestnik otrzymał w prezencie najnowszy model szczoteczki elektrycznej, czy to przez lekarzy niemieckich. Miałem też przyjemność uczestniczenia w Ogólnopolskim Zjeździe Higienistek, który współorganizowała m.in. Policealna Warszawska Szkoła Medyczna. Poza w/w otrzymałem również miłą i sympatyczną atmosferę, wielką życzliwość, dało się odczuć na każdym kroku, a wspólne dzielenie się opłatkiem czy jajkiem wielkanocnym było tego potwierdzeniem. Na kilka tygodni przed egzaminem, każdy z nas mógł uczestniczyć w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach szlifujących nasze umiejętności, zwłaszcza praktyczne. Oczywiście sama wiedza do głowy nie wejdzie, trzeba wiele godzin poświęcić na naukę, czytanie książek, artykułów, ciekawości, których nigdy nie brakowało. Pod koniec drugiego roku, szkoła, zapewniła mi doskonałe miejsce do odbycia praktyk zawodowych, gdzie później otrzymałem propozycję pracy i tak zostało do dnia dzisiejszego. Szkoła pomogła mi zdobyć szeroką wiedzę zawodową, bez problemu podjąłem pracę w gabinecie, a teraz ciągle staram się ją pogłębiać. Odniosłem swój kolejny sukces, gdyż napisałem pierwszy artykuł, który ukazał się w nr. 1/2017 czasopisma przeznaczonego dla higienistek, asystentek i recepcjonistek „Asysta dentystyczna”– a tematem jego było, Lakierowanie zębów – procedura, zalecenia, ciekawostki. Teraz mam już w głowie następne ciekawe propozycje, z którymi będę mógł się podzielić z czytelnikami i z Państwem, gdyż Policealna Warszawska Szkoła Medyczna już na zawsze pozostanie w moim sercu i będzie możliwość publikacji tych artykułów również na stronie placówki. Z czasem, mam nadzieję zdobyć tyle doświadczenia, że będę mógł poprowadzić szkolenia dla innych. Na koniec jako dyplomowany higienista, chcę Państwu przedstawić swój zawód i to co robię.

Higienistka – Co to za zawód?

Zawód ten jest często mylony z asystentka stomatologiczną.
Higienistka pracuje na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty, może samodzielnie wykonywać zabiegi higienizacyjne(skaling -zdejmowanie kamienia, piaskowanie – zdejmowanie osadu, fluoryzacja – zabezpieczanie zębów przed próchnicą), lakować zęby u dzieci (pokrywanie bruzd materiałem uszczelniającym żeby nie zalegały resztki pokarmowe), wykonywać wyciski alginatowe (potrzebne m.in do modeli diagnostycznych, wybielania) posługiwać się laserem biostymulacyjnym. Tych wszystkich czynności Asystentka nie może wykonywać. W Polsce Profilaktyka Stomatologiczna jest jeszcze na niskim poziomie, ale starajmy się to zmienić, wspólnie, razem z nauczycielami, rodzicami, szkołami, przedszkolami i innymi świadomymi środowiskami zadbajmy o nasze zdrowie. Taką właśnie drogę życiową wybrałem i tu się w pełni realizuję, może tym swoim, krótkim artykułem przekonam i Ciebie, że jest to słuszny wybór zawodowy, który daje wiele satysfakcji.

Tomasz Benke-dyplomowany higienista stomatologiczny,
absolwent Policealnej Warszawskiej Szkoły Medycznej,
członek Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej,
współpracuje z wydawnictwem Elamed Media Group „Asysta Dentystyczna”.
Przeprowadza samodzielnie zabiegi higienizacyjne pacjentów,
swoje kompetencje i umiejętności stale podnosi na licznych konferencjach i szkoleniach.
Pracuje w Stomatologia Q-Dent Warszawa

Higienistka stomatologiczna
Asystentka stomatologiczna
Technik sterylizacji medycznej
Technik masażysta
Opiekun medyczny

ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK-U!

ADRES

Policealna Warszawska Szkoła Medyczna
ul. Ząbkowska 42
03-735 Warszawa
Sekretariat: tel. 668 688 747 sprawy bieżące, dotyczące słuchaczy i pracy szkoły.
Rekrutacja: tel. (22) 243 13 60 lub 783 253 206 rekrutacja oraz sprawy dotyczące zarządzania szkołą
szkola@cezalfa.pl
rekrutacja@cezalfa.pl

Sekretariat czynny:
Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 8:00 - 17:00
Sobota: 9:00 - 13:00