Prof. dr hab. n. med. Piotr Małkowski gościł z ciekawym wykładem w PWSM

W dniu 1.12.2018 r. Policealna Warszawska Szkoła Medyczna miała przyjemność gościć Prof. dr hab. n. med. Piotra Małkowskiego, specjalistę chirurga i transplantologa klinicznego, jednego z największych autorytetów w dziedzinie chorób wątroby, zakażenia WZW oraz przeszczepów. Pan profesor przyjechał do nas z wykładem, który przygotował z dr n. med. Olgą Troniną, specjalistą transplantologiem i nefrologiem, na temat: Zakażenia WZW C, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka w zawodach medycznych.

W czasie wykładu, mogliśmy się dowiedzieć o drogach zakażenia, objawach i leczeniu. Ważnym wnioskiem dla nas jest fakt, że niewykryte zakażenie może prowadzić do raka wątroby, jej marskości czy niewydolności tego narządu, czego konsekwencją jest śmierć. Współczesna medycyna daje szansę na wyleczenie 98-99% chorych. W Polsce takie leczenie jest bezpłatne. W czasie wykładu na specjalnie stworzonych stanowiskach, można było przeprowadzić badania na wykrycie WZW, a po ok. 5 min. otrzymać wyniki. W tym czasie można było wziąć udział w akcji przystąpienia do Banku Dawców Szpiku. O tym wydarzeniu piszemy oddzielnie.