Co należy wiedzieć wybierając szkołę?

Policealna Warszawska Szkoła Medyczna to placówka, która może się pochwalić już 6 letnim stażem na rynku szkół policealnych w Polsce.

W ciągu tego okresu wg. renomowanego rankingu zapracowaliśmy sobie na miejsce wśród pierwszej piątki (na ok. 250) najlepszych szkół medycznych w Polsce.

Czemu to zawdzięczamy? zajrzyj tutaj.

Jeśli jednak będziecie Państwo chcieli z różnych względów iść do innej szkoły, chętnie udzielimy kilku wskazówek pozwalających na wybranie tej dobrej

1. Proszę szukać szkoły cieszącej się dobrą renomą na rynku szkolnictwa zawodowego, która ma uprawnienia szkoły publicznej, istnieje kilka lat, jest wpisana do rejestru szkół prowadzonego przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Kuratorium czy też w wypadku szkoły medycznej również w Ministerstwie Zdrowia. Szkoła powinna mieć oddzielne uprawnienia do nauki dla każdego zawodu. Jeśli tak jest to powinna być dla Państwa informacja zachęcająca do podjęcia decyzji. Szkołę można sprawdzić w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i tam uzyskać informacje o wynikach egzaminów i które szkoły osiągają najlepsze wyniki. Następne informacje należy zaczerpnąć w bezpośrednich rozmowach ze słuchaczami lub absolwentami oraz przeglądając różne fora internetowe itp.

2. Proszę pamiętać, że w szkole przez najbliższy rok lub nawet dwa, spędzicie Państwo dużą ilość czasu, ważna więc jest atmosfera, warunki, obsługa, sale wykładowe, pracownie specjalistyczne czy nawet toalety. Przyjdź do szkoły i zobacz jak to wygląda. Jeśli szkoła pozwala przyjść wyłącznie w dzień otwarty to może się okazać, że jest to na pokaz i odpowiednio przygotowuje szkołę, sprowadza sprzęt organizuje pracownie. Dobra szkoła nie ma nic do ukrycia i jest zawsze otwarta na wizyty w godzinach jej pracy. Jeśli wizyta jest niezapowiedziana to wtedy najlepiej ocenić szkołę, czy ona tak pracuje zawsze, czy tylko w dniu wyznaczonym. Z częstych relacji osób, które przepisały się do naszej placówki z innych szkół , wynika, że uczy się w nich np. w grupach 60-osobowych, brakuje pomocy dydaktycznych, a jedyne to wydruki komputerowe lub zdjęcia, zajęcia praktyczne odbywają się w gabinetach zewnętrznych, daleko od szkoły macierzystej z lekarzami, którzy nie mają pojęcia, czego się wymaga na egzaminie. Szkoły te nie mają również żadnej bazy do odbywania praktyk, zrzucając to na barki słuchacza.

3. Słuchaczu! Zwróć uwagę na termin rozpoczęcia zajęć. Są szkoły, często łamiące prawo, gdyż otwierają kierunek rozpoczynając zajęcia z miesięcznym opóźnieniem, a po dalszych dwóch tygodniach informują zrozpaczonych słuchaczy, że jednak kierunek musi byś zamknięty bez podania przyczyn. Ten fortel, pozwala na to, aby słuchacz nie zerwał umowy, gdyż zapłaci kary, a nawet jeśli wycofa dokumenty to inna szkoła, nie ma możliwości przyjęcia na istniejący semestr z powodu zrealizowania dużej ilości materiału. W takiej sytuacji, Słuchacz jest skazany na czekanie kolejne pół roku albo dłużej gdy grupa się utworzy. Z tym problemem zgłosiło się do nas w połowie marca 2015r, kilkanaście osób, które zapisały się na wiosenny semestr a nie mogły podjąć dalszej nauki.

4. Wiemy, że cena nauki jest ważna dla wielu z Państwa, ale należy pamiętać, że dobra usługa zawsze musi kosztować. Chcąc dobrze nauczyć zawodu np. stomatologicznego, musisz mieć zaplecze dydaktyczne. Nie może to być tylko zwykły fotel, ale w pełni wyposażony gabinet. Nie mogą to być zdjęcia urządzeń tylko prawdziwe piaskarki, autoklawy do sterylizacji narzędzi, skalery, wstrząsarki, myjki ultradźwiękowe, kamery doustne i wiele innych. Praca w dużej mierze musi odbywać się na prawdziwych materiałach stomatologicznych, gdyż słuchacz musi znać ich strukturę, zapach czy wygląd. Ponieważ jesteśmy również ośrodkiem egzaminacyjnym i zdają u nas słuchacze z różnych szkół, to podam przykład jednego z ostatnich egzaminów praktycznych, gdzie głównym materiałem była masa wyciskowa. Okazało się, że Słuchacze z dwóch szkół, w ogóle nie znali tego materiału. Z jednej z nich na kilkanaście osób nie zdała żadna, w drugiej na 21 zdających, zdało 2 osoby! Wiemy też, że w jednej z tańszych szkół, w tym egzaminie uczestniczyło 60 osób, a zdało 2. Tańszych, nie oznacza tanich, gdyż mimo informacji na ulotkach, że czesne jest niższe, nie napisano już, że płaci się przez dwanaście miesięcy z wakacjami włącznie! Napisano, że cała reszta czyli legitymacje jest za 0zł, egzaminy za 0zł inne dokumenty za 0zł itp. Prawda jest natomiast taka, że żadna szkoła nie może naliczać takich opłat. Zapomnieli jednak dodać, że trzeba zapłacić ponad 700zł rocznie za materiały, iż naliczają kary za różne naruszenia itp. Szanowni Państwo nie dajcie się sobą manipulować, sprawdzajcie dokładnie, pytajcie po kilka razy, aby się upewnić czy nikt nie chce Was oszukać. Przecież można podać konkretną informację, że taki jest koszt właściwy nauki i nie ma żadnych dodatkowych kosztów ukrytych. Są szkoły, które nie pozwalają Państwu wcześniej zajrzeć do umowy, dopiero w chwili jej podpisania, czy to jest uczciwe? A może trzeba coś ukryć? Jeśli ktoś mówi, ze jest tani czy całkiem darmowy to albo kłamie albo tylko chce przechować słuchacza, ale wtedy może się okazać na egzaminie, że rok czy dwa lata były stracone, wiedza żadna, no i najważniejszy problem, brak możliwości podjęcia pracy w zawodzie.

5. Dobra szkoła to kompetentni nauczyciele. Zawsze możesz prosić o pokazanie dokumentu, czy dany wykładowca uzyskał zgodę Kuratorium Oświaty na uczenie tego przedmiotu. Jeśli nie ma takiego dokumentu tzn. że nie ma uprawnień. Dowiedź się, czy nauczyciel przekazuje treść wykładów, czy są zajęcia dodatkowe przed egzaminami itp. Pamiętaj również aby uzyskać informację, o trybie nauczania i jaka jest ilość godzin w programie.

Sekretariat czynny (okres wakacyjny):